Facebook Reklamları

Facebook Reklamları ile Başarıya Ulaşın

  • Facebook reklamları kullanıcı profillerine göre hedefleme yapabileceğiniz bir reklam türüdür.
  • Facebook reklamı ile istediğiniz profil sahiplerine demografik hedefleme yapabilirsiniz
  • Ülke veya Şehir,yaş,cinsiyet,eğitim düzeyi ve daha fazla özelliği kapsayan hedeflemelerle Facebbok’da reklam verebilir markanızı ve/veya ürün ve hizmetlerinizi 800 milyondan fazla kullanıcıya tanıtabilirsiniz.
  • Eğer ürün ve/veya hizmetiniz belirli bir kitleyi kapsıyorsa reklamlarınız son derece verimli olacaktır. Örnek: yalnızca makyaj -kozmetik- ürünleri sattığınızı varsayalım. ürünleriniz, far,ruj,bayan parfümleri olsun,bu doğrultuda reklamlarınızı yalnızca “bayan” kullanıcılara hedefleyebilir ve bu sayede potansiyel müşterilerinize ulaşabilirsiniz. 

Neden Facebook Reklamları?

“Facebook reklam modeli”, Google Adwords’ün sunduğu ”Tıklama Başına Maliyet (CPC)” modeli ile benzeşiyor.

Facebook reklamcılığı maliyetleri tamamen anahtar kelimelerin popülasyonu ile belirleniyor. İşiniz ile iligili belirli anahtar kelimeler için fiyat arttırıyorsunuz ve “Tıklama Başına Maliyet (CPC)” ya da “1000 kez görüntülenme başına maliyet (CPM)” e göre ödeme yapıyorsunuz.  Potansiyel müşterileri yakalama olasılığını arttırmak için reklamlar, kullanıcıların kişisel bilgilerine ve tercihlerine göre yayınlanıyor.  Yani, hedef kitlenizi spesifik olarak seçebiliyorsunuz.

Facebook’un Google Adsense’den öncelikli farkı, işinizi tanıtmanız için size grafik reklamları düzenleyebilme fırsatı sunması. Etkinlik daveti özellikleri ile de işinizin reklamını ve pazarlamasını yapabilirsiniz. Bir kullanıcının çıkarlarına göre reklamların uygunluğu, yani hedef kitleye uygun reklam sunabilme, Facebook Reklamları’nıtamamen farklı bir lige taşıyor.

Markalar için Facebook Reklamlarının Önemi

İnternet reklamcılığının avantajlarından tekrar söz etmeye gerek yok; bu reklam türünün sağladığı bilinirlik ve satış desteği hakkında bir fikriniz olduğunuzdan eminiz. Benzer şekilde, Facebook da bu sektör kapsamında organik olarak büyüyen bir sosyal ağ ve aynı zamanda önemli bir reklam aracı.

Aşağıda, diğer internet reklam uygulamaları ile karşılaştırıldığında Facebook’ta Reklam’ın getirdiği temel avantajlar yer almakta:

Özel Olarak Hedeflenmiş Reklam

Facebook’un reklam yerleştirme sistemi insan merkezli. Site yaş, cinsiyet, adres, medeni durum ve iş bilgileri ile beraber beğeniler, canlı yayını yapılan mevcut statü mesajları gibi içerikleri de kapsayan dev bir kişisel bilgi verisine sahip. Hedeflenmiş reklam söz konusu olduğunda, Facebook’a çok daha fazla bir eğilim ortaya çıkıyor. Facebook’ta verilecek reklamlar, bir müşteri profilinin çok özel detaylarının seçilmesi ile yerleştirilebiliyor. Bu durum, hedef müşterilerinize doğrudan ulaşmanızı ve gelir şansınızı arttırmanızı sağlıyor.

Ekonomik

Reklamın işletmeler için önemi inkar edilemez bir gerçek! Küçük işletmeler için, “Facebook Reklamları” diğer reklam araçları ile karşılaştırıldığında çok daha ekonomik bir yol. Tabi ki maliyet bir anahtar kelimenin popülaritesine bağlı fakat yine de küçük işletmeler için bu çok daha az maliyetli bir pazarlama yolu.

Esnek

Görsellerle beraber kullanabileceğiniz reklam metniniz için 135 yazı karakteri kullanma hakkına sahipsiniz. Bu, içeriğinizi oluşturuken size çok daha fazla esneklik sağlar. Böylece Facebook Reklamları yoluyla, reklamınızın içeriğinde çok daha fazla şey söyleyebilirsiniz. Günlük reklam bütçenize göre reklam yayın sıklığını arttırabilirsiniz. Bu sebepler, Facebook’u en iyi İnternet Reklamcılığı hizmetlerinden birisi yapıyor.

Facebook Reklamlarının Pazarlamaya Katkısı

Müşterilerinize, ürünleriniz hakkındaki bilgi ve güncellemeleri sunmak için bir Facebook sayfası oluşturabilirsiniz. Facebook’un bu özelliği, müşterilerinize daha büyük ve daha doğrudan bir destek oluşturmanızı sağlıyor. Promosyonel reklamınızı, oluşturacağınız Facebook sayfanız yoluyla gerçekleştirmeniz mümkün.

Yerel Pazarlamaya Uygunluk

Yerel işletmeler, Facebook’un fan sayfası özelliği ve hedeflenmiş reklamları ile belirlenmiş kişisel profillerdeki ve coğrafi lokasyonlardaki potansiyel müşterilere ulaşabilir, bu avantajı gelire dönüştürebilirler. Ayrıca, etkinlik davetleri markanızın sağladığı güncel fırsatları yaymanızı sağlayabilir. Facebook sayesinde, markanızın etrafında sadık bir kullanıcı komünitesi inşa edebilirsiniz.

Geniş Hedef kitlelere Ulaşım Kolaylığı

Facebook kullanıcılarının giderek artan sayısı, reklam verenler için daha geniş bir müşteri tabanına ulaşma fırsatı sunuyor. Facebook çok dilli ve yeni coğrafi lokasyonları kapsadıkça, reklamlarınız dünya çapında müşterilere ulaşabiliyor. Facebook’u her ay ziyaret eden toplam kullanıcı sayısını dikkate alarak, “Facebook Reklam” avantajlarını mutlaka göz önünde bulundurmalısınız.